Ogród zimowy jak zrobić

Posiadane swojego własnego ogrodu zimowego to marzenie wielu osób. Często ludziom wydaje się, że ogród zimowy niezwykle trudno zrobić, przez co z niego rezygnują. Okazuje się jednak, że praktycznie każdy może mieć taki ogród.

Stawianie fundamentów

Jeśli chodzi o ogrody zimowe, podobnie jak w przypadku w zasadzie każdej budowli najistotniejsze są fundamenty. Muszą być solidne, ażeby solidna była też cała konstrukcja. W przypadku ogrodów zimowych najczęściej mówi się o dwóch rodzajach fundamentów. Pierwszy z nich to fundament ciągły liniowy. Drugi z fundamentów wykorzystywanych przy stawianiu ogrodu zimowego to stopy fundamentowe.

Rzecz jasna, głównym zadaniem fundamentów jest podtrzymywanie całej konstrukcji. Jednakże, w tym przypadku nie jest to ich jedyne zadanie. Nie mniej ważna jest bowiem ochrona ogrodu zimowego przed zalaniem. Ażeby jednak ogród zimowy był dostatecznie dobrze chroniony przed wodą fundamenty muszą być odpowiedni wysokie. Rzecz w tym, że powinny one wystawać ponad ziemię kilka lub nawet kilkanaście centymetrów.

Ponadto, na powierzchni fundamentów powinno się wyłożyć warstwę styropianu i folii. Robi się to po to, aby zapewnić izolację cieplną oraz ochronę przed wilgocią. Oczywiście, styropian i folia to nie jedyne materiały, które są do tego wykorzystywane, jednak są one zdecydowanie najpopularniejsze.

Budowa altany

Jeśli chodzi o tworzenie samej konstrukcji altany, nie jest ona skomplikowana, jednakże, trzeba pamiętać o kilku kwestiach, ażeby efekt końcowy prac budowlanych był zadowalający. Przede wszystkim, niezwykle istotne zdaje się umiejętne połączenie ogrodu zimowego ze ścianami domu. Chodzi o to, że absolutnie nie można przyłączać konstrukcji do styropianu. Rzecz w tym, że przed budową altany ze ścian domu trzeba zedrzeć całą warstwę izolacyjną.

Ponadto, kwestią niezwykle ważną jest połączenie dachu ogrodu z budynkiem. W tym celu najczęściej wykorzystywana jest blacha. Wydaje się, że jest to materiał, który najlepiej się do tego nadaje, zwłaszcza, jeśli jest to blacha stalowa.

Wydaje się, że główną zaletą połączenia dachowego z blachy stalowej jest jego wytrzymałość. Stal gwarantuje wytrzymałość w kontakcie z gradem, deszczem czy wichurami. Ponadto, jeśli zainwestuje się w blachę nieco więcej, otrzyma się stal pokrytą cynkiem. W takim przypadku również nie ma obaw co do tego, że po kilku miesiącach użytkowania pojawi się rdza.

Jakich profili używać?

Niegdyś, powszechnie używano profili stalowych. Wydaje się jednak, że dzisiaj ma to miejsce coraz rzadziej. Z czego wynika słabnąca popularność profili stalowych? Chodzi rzecz jasna o ich nie do końca zadowalające właściwości. Przede wszystkim, stal jest materiałem łatwo chwytającym rdzę. Oczywiście, można pokryć stal cynkiem, o czym była mowa powyżej. Bez wątpienia pozwoli to uniknąć korozji, jednak jest to jakaś dodatkowa czynność do wykonania i przede wszystkim zwiększony wydatek.

Ponadto, chwytanie rdzy to nie jedyna wada profili stalowych. Cechują się one niezbyt solidną izolacją cieplną. Jest to akurat bardzo ważne w przypadku profili wykorzystywanych do budowy ogrodów zimowych. Ogród zimowy to miejsce, w którym bardzo trudno zachować odpowiednią temperaturę powietrza. Z tego też względu, materiały, wykorzystywane do jego budowy powinny cechować się maksymalną izolacją cieplną.

Z tego też względu w miejsce profili stalowych pojawiły się profile aluminiowe. Ich zaletą jest właśnie o wiele większa zdolność do izolacji cieplnej. Ponadto, jest to materiał solidny i bardzo wytrzymały, nie wiele pod tym względem ustępujący stali. Nie bez znaczenia jest również to, że aluminium bardzo dobrze znosi kontakt z wilgocią. Rzecz w tym, że nie są konieczne żadne dodatkowe zabiegi, aby aluminium było odporne na korozję.

Oszklenie ogrodu

Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego jest budowa ścian ze szkła. Właściwie, można powiedzieć, że ogrody zimowe w ogóle nie mają ścian, a raczej jedynie okna. Dlatego też, tak ważne jest oszklenie najwyższej jakości.

Przede wszystkim, szkło, z którego robi się szyby w ogrodach zimowych powinno być refleksyjne. Chodzi o to, że musi ono skutecznie odbijać promienie słoneczne. Jeśli nie będzie ono posiadało tej cechy, to w ciepłe, słoneczne dni w ogrodzie będzie tak gorąco, że absolutnie nie będzie dało się tam przebywać.

Warto pamiętać, że ogrody zimowe przeważnie mają również oszklony dach. Warto jednak mieć na uwadze, że szkło, z którego tworzy się dach do ogrodu powinno posiadać nieco inne właściwości niż szkło, z którego tworzy się okna.

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do pozostałych konstrukcji szklanych, dach musi koniecznie być zrobiony ze szkła hartowanego. Rzecz w tym, że jeśli nie będzie to szkło hartowane to prawdopodobnie szybko się rozbije, jeśli spadnie grad, czy też przyjdą opady gęstego śniegu. Należy wiec zainwestować w szkło hartowane nie tylko ze względu na uniknięcie ewentualnych strat finansowych, ale także dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli doszłoby do zbicia szyby stanowiącej zadaszenie mogłoby się to przecież skończyć tragicznie dla osób przebywających w ogrodzie.

Jak ogrzać ogród?

Niektórzy nie decydują się w ogóle na to, aby ogrzewać ogrody zimowe. Korzystają z nich po prostu tylko wtedy, gdy pozwala na to temperatura na zewnątrz. Jednakże, wydaje się, że jeśli już stawia się ogród zimowy to warto korzystać z niego przez cały rok.

Do ogrzewania ogrodu zimowego można wykorzystać na przykład promienniki grzewcze. Cechują się one dość dużą wydajnością, przy generowaniu stosunkowo niewielkich kosztów.

Dalsze informacje

Leave a Reply

Your email address will not be published.