Wydaje się, że jeśli posiada się własny dom, warto pomyśleć o zbudowaniu swojego własnego ogrodu zimowego. Może to być całkowicie niezależna konstrukcja, można jednak również przekształcić balkon w ogród zimowy.
Z jakiego balkonu można zrobić ogród zimowy?
Generalnie, teoretycznie nie ma żadnych wytycznych odnośnie tego, jakie powinny być balkony z których robi się ogrody zimowe. Jednakże, w praktyce dobrze jest, jeśli posiadają kilka konkretnych cech. Przede wszystkim chodzi o odpowiedni rozmiar balkonu.
Ważne, aby balkon był dość duży. Jeśli jest on ciasny to robienie na nim ogrodu zimowego raczej mija się z celem. Na małym balkonie nie pomieszczą się wszystkie niezbędne meble ogrodowe czy rośliny. Bez nich natomiast nie można mówić o tym, żeby ogród zimowy był przytulny.
Ogrzewanie na balkonie
Jeśli chce się mieć ogród zimowy na balkonie trzeba pomyśleć o tym, czy da się doprowadzić tam jakieś ogrzewanie. Wydaje się, że bez tego nie ma sensu w ogóle tworzenie ogrodu zimowego. W Polsce wysoka temperatura powietrza jest właściwie tylko przez kilka miesięcy. Ogród zimowy bez ogrzewania nadaje się więc do użytku tylko przez niewielką część roku. Jednakże, budując ogród zimowy wkłada się w to bardzo dużo wysiłku. Ponadto, nie ma co ukrywać, że kosztuje to całkiem sporo. Wydaje się więc, że po prostu jest to nieopłacalne, jeśli nie korzysta się z ogrodu przez cały rok.
Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia tradycyjnego ogrzewania na balkon zawsze można wykorzystać promienniki grzewcze. Są to specjalne urządzenia, które zna każdy, choć pewnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Promienniki, zarówno gazowe jak i elektryczne są bowiem bardzo powszechne. Często można je spotkać na otwartych przestrzeniach, na przykład w ogrodach restauracyjnych. Okazuje się bowiem, że są one przeznaczone właśnie do dawania ciepła w miejscach, które niezwykle trudno jest ogrzać. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że ogrody zimowe należą do takich miejsc, gdyż ich skuteczne ogrzanie często jest naprawdę bardzo dużym wyzwaniem.
Oszklenie balkonu
Niewątpliwie, podstawową czynnością, jaką trzeba wykonać, aby z balkonu zrobić ogród zimowy jest jego oszklenie. Bardzo istotne jest wybranie dobrych szkieł. Chodzi o to, iż szkła w dużej mierze są odpowiedzialne za to, czy można korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok. W zimie bowiem powstrzymują one uciekanie ciepła, w lecie zaś nie pozwalają na wnikanie do ogrodu zimowego zbyt duże ilości promieni słonecznych. Rzecz jasna, tylko te najlepsze szyby dobrze wywiązują się z obu tych zadań.
Bez dwóch zdań, nie warto oszczędzać na oszkleniu ogrodu. Warto wydać więcej za szyby, które mają właściwości, dzięki którym zatrzymują w ogrodzie ciepłe powietrze, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. Ważne także, aby były one wyposażone w tak zwany system refleksyjny. Dzięki takiemu systemowi, duża część promieni słonecznych docierających do szyb odbija się od nich, a nie wpada do ogrodu. Jeśli ogrody zimowe posiadają takie szyby, to w lecie nie nagrzewają się przesadnie.
Urządzenie balkonu
Ogrody zimowe służą przede wszystkim do tego, aby móc w nich odpoczywać. Dlatego też, ważne jest odpowiednie ich urządzenie. Przede wszystkim, zakupić trzeba odpowiednie meble. Wydaje się, że na balkonie niezbędny jest stolik na kawę, jak i wygodne krzesła. Są one potrzebne, aby możliwe było na przykład czytanie książek na balkonie przy popołudniowej kawie. Ponadto, warto zainwestować także w leżaki. Umożliwiają one przyjemny wypoczynek w naturalnym świetle słonecznym.
Oczywiście, ażeby wszystkie niezbędne meble pomieściły się na balkonie musi być on odpowiedniej wielkości. Tak więc jak już wcześniej wspomniano, ogrody zimowe warto organizować raczej jedynie na dużych balkonach. Z drugiej strony, jeśli balkon jest nieco mniejszy można po prostu zrezygnować z niektórych mebli. Z pewnością wypoczynek na takim balkonie nie jest aż tak przyjemny, ale jednak może być nadal całkiem w porządku.
Zmiana konstrukcji balkonu
Jak się okazuje, czasami, aby z balkonu powstał ogród zimowy konieczna jest całkowita zmiana jego konstrukcji. Wszystko zależy od tego jak zbudowany jest balkon. Niewątpliwie, łatwiej jest zrobić ogród zimowy z tarasu niż z tradycyjnego balkonu. Z drugiej jednak strony, balkon przeważnie posiada już dach, więc jest o jeden problem mniej.
Jednakże, ażeby balkon stał się ogrodem zimowym często konieczne są zaawansowane prace budowlane. Trzeba zwykle wykorzystać odpowiednie profile. Wiele osób wciąż korzysta z profili stalowych, jednak specjaliści raczej tego nie zalecają. Oczywiście, są one trwałe i bardzo mocne, więc ściany i szyby będą solidnie się na nich trzymały. Jednakże, będzie tak tylko do momentu, aż profile całkowicie zerdzewieją. Niestety, ale prawie zawsze dzieje się tak z profilami stalowymi. Jedynym rozwiązaniem jest ocynkowanie stali ,ale to kosztuje. Wydaje się więc, że lepiej po prostu wybrać profile z zupełnie innego materiału.
Najczęściej polecane przez fachowców są dziś zdecydowanie profile aluminiowe. Nie ma w ich przypadku w ogóle właściwie problemu z korozją. Jednakże, to nie jedyna ich zaleta. Przede wszystkim, aluminium to materiał, który świetnie wręcz zatrzymuje ciepło. Oznacza to, że jak ma się profile aluminiowe, to rachunki za ogrzewanie ogrodu zimowego będą zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku profili ze stali, nawet najwyższej jakości.
Ponadto ,czasami wykorzystuje się też profile drewniane. Generalnie, uważa się, że ich właściwości również są dosyć dobre, więc jak najbardziej warto korzystać z tego typu profili.
Leave a Reply