Ogród zimowy pozwolenie czy zgłoszenie

W Polsce, nawet gdy stawiamy budynek na własnej posiadłości musimy informować o tym odpowiednie władze, czasami konieczne jest ubieganie się o stosowna zezwolenie. Jak jest natomiast z ogrodem zimowym? Czy należy ubiegać się o zezwolenie przed rozpoczęciem prac budowlanych?

Zmiany w przepisach

Jeszcze ponad 10 lat temu trzeba było uzyskać odpowiednie zezwolenie, aby móc rozpocząć budować ogród zimowy. Dzisiaj jednak, jak się okazuje, przeważnie zezwolenie nie jest potrzebne. Obecnie, wystarczy jedynie zgłosić do odpowiedniego organu, że zamierza się wybudować ogród zimowy. Czasami są jednak wyjątki, mają bowiem miejsce sytuacje, w których ogrody zimowe nie mogą powstać bez specjalnego zezwolenia.

Rozmiar ogrodu

Jak się okazuje, jeśli ogród zimowy, który planuje się wybudować ma mieć przynajmniej 25 m2 to nie wystarczy już zwykłe zgłoszenie faktu rozpoczęcia prac. W takiej sytuacji należy wypełnić wniosek o zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych. Co więcej, nie jest to jedyna sytuacja, w której zgoda jest niezbędna.

Okazuje się, że bez uzyskiwania jakiejkolwiek zgody z urzędu można wybudować na swoim terenie wynoszącym do 500 m2 jedynie dwa budynki gospodarcze. Z tego też względu, jeśli posiada się już na przykład wiatę garażową i altanę ogrodową, to jeśli zapragnie się również ogrodu zimowego nie obejdzie się bez zgody na postawienie budowli.

Ogrody zimowe jako samodzielne konstrukcje

Jak się okazuje, nieco inne przepisy obowiązują w przypadku, gdy ogrody zimowe są samodzielnymi budowlami, a inne, gdy są one integralną częścią domu. W tym drugim przypadku, prawo wymaga, aby granica nowo powstałej budowli kończyła się najbliżej 4 metry przed granicą posesji. Jeśli natomiast w ogrodzie zimowym nie byłoby okien mogą to być 3 metry. Czasami, w szczególnych przypadkach dystans można zmniejszyć do 2 metrów lub nawet do 1.5 metra, jednak swoją zgodę musi na to wyrazić sąsiad, z którego posesją się graniczy.

Ogród zimowy zamiast balkonu

Niewątpliwie, pewnym rozwiązaniem problemów prawnych jest stworzenie ogrodu zimowego w miejscu balkonu. W takiej sytuacji nie powstaje na dobrą sprawę żadna nowa budowla, lecz jedynie przebudowywana jest ta, która już istnieje. Zwykle nie zmieniają się też granice domu, przez co nie trzeba przejmować się dystansem ogrodu od granicy posesji. Jednakże, jeśli w ramach modyfikacji balkonu planuje się jego powiększenie, jak najbardziej obowiązują przepisy, o których była mowa powyżej.

Dodatkowe pomieszczenie mieszkalne

Jak się okazuje, wiele osób robi sobie z ogrodów zimowych zwyczajne pomieszczenie mieszkalne. Nie tyle jest to dla nich jakiś dodatek, miejsce w którym odpoczywają przez jakąś część roku, lecz jest to pełnoprawne pomieszczenie, z którego korzystają bez przerwy.

Bez dwóch zdań, jest to dobry pomysł w przypadku niewielkich domów, w których jest ciasno. Często, zupełnie nie opłaca się zwyczajna rozbudowa domu. W takiej sytuacji niejednokrotnie o wiele bardziej opłacalne jest właśnie stworzenie ogrodu zimowego.

Potrzeba ogrzania ogrodu

Niewątpliwie, jeśli ogród zimowy ma być traktowany jedynie jako nieco większy i odrobinę przytulniejszy balkon, to raczej nie jest konieczne jego ogrzewanie. W lecie jak i na wiosnę temperatura powietrza jest na tyle wysoka, że można spokojnie przebywać w ogrodzie, w zimie natomiast nie korzysta się raczej z balkonu. Jednakże, co jeśli ogród zimowy ma być pełnoprawnym pomieszczeniem, w którym spędza się tyle samo czasu co w poszczególnych pokojach? W takim przypadku trzeba zastanowić się jak skutecznie i względnie tanio ogrzać ogród zimowy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że trudniej jest zachować ciepło w ogrodzie niż w innych pomieszczeniach. Niewątpliwie, grube ściany domu, często, a właściwie prawie zawsze dodatkowo ogrzewane, zatrzymują bowiem większość ciepła. Nie można niestety powiedzieć tego o szybach, które niejako pełnią funkcję ścian w ogrodach zimowych. Dlatego też, tak ważne jest, aby znaleźć sposób na bardzo mocne, ale jednocześnie w miarę tanie ogrzanie ogrodu.

Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem są promienniki grzewcze. Nie można zaprzeczyć, że dają one naprawdę bardzo dużo ciepła. Jeśli zaś chodzi o ekonomiczność tego rozwiązania, to jest nie najgorsza. Promienniki grzewcze generalnie dzieli się tylko na dwa rodzaje. Jedne z nich są elektryczne, a drugie gazowe.

Warto nadmienić, że promienniki grzewcze nie tylko są źródłem ciepła, ale również dosyć silnego światła. Dlatego też, są one niejako sposobem na uniknięcie dodatkowych opłat za oświetlenie ogrodu zimowego. Nie ma wątpliwości, że jeśli ogród zimowy ma pełnić rolę zwykłego pomieszczenia domowego, musi nadawać się do użytku o każdej porze dnia i nocy, dlatego też musi znajdować się w nim jakieś oświetlenie.

A może kaloryfer?

Wiele osób jest zwolennikami tradycyjnych rozwiązań i decydują się oni na zainstalowanie w ogrodach zwykłych grzejników, jakie posiadają w pozostałych pomieszczeniach. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie, którego należy kategorycznie odradzać. Tym niemniej, każdy kto wymarzy sobie grzejniki w ogrodzie zimowym dość szybko zda sobie sprawę, że ich instalacja nie będzie prosta.

Przede wszystkim, zawsze powstaje problem, gdzie właściwie zainstalować te grzejniki. W domu są one zawsze przymocowane do którejś ściany. Problem jest jednak w tym, że ogrody zimowe nie mają zwykłych ścian, a w ich miejsce są szyby. Tak więc, pojawia się kolejny, często nie najmniejszy wydatek, w postaci dodatkowej ścianki, do której można by było domontować jakiś grzejnik. Wydaje się, że wybór promienników grzewczych generuje zdecydowanie mniej kłopotów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.